Studium a stáže v zahraničí

Po dobu svého studia TUL nemusíte zůstat celou dobu u nás v Liberci, můžete také vyjet do zahraničí a využít tak skvělé příležitosti poznat lidi z cizích zemí a rychle se naučit jazyky. Ať už se rozhodnete pro studium svého oboru v rámci programu Erasmus+, nebo třeba vyjedete na prázdninovou pracovní stáž, vždy si odvezete cenné zkušenosti.

Erasmus+

Využijte příležitost studovat svůj obor v cizí zemi, získáte tak cenné zkušenosti a ještě se přiučíte jazyk. Stačí mít za sebou první semestr a chuť vyjet za hranice. Zpravidla je nutné mít dobré studijní výsledky, ale pokud chcete na Erasmus+ i s nějakou tou trojkou, běžte to zkusit i tak. Šance na výjezd je na TUL vysoká!
Minimální doba na výjezd je jeden semestr.

Výjezdy na Erasmus+ se zabývá Zahraniční oddělení a fakultní koordinátoři. Ti jako první budou řešit, zda je pro vás výjezd do zahraničí vhodný. Zahraniční oddělení mimo jiné řeší i stipendia pro pokrytí nákladů nebo příjezdy a výjezdy a s tím spojené uznávání získaných kreditů. Najdete je v pátém patře budovy G. 

Úterý a čtvrtek: 9:00 – 11:30     13:00  15:00

Nejčastější dotazy

Kde na to vezmu peníze? 
Zahraniční oddělení vám přidělí stipendium, které pokryje výraznou část vašich nákladů včetně cesty a ubytování. 

Kam můžu vyjet? 
Každá fakulta má své vlastní stránky Erasmu+, kde si můžete prohlédnout seznam všech partnerských univerzit, na které se můžete vydat. 

Na jak dlouho můžu jet? 
Minimálně můžete vyjet na jeden semestr, jinak můžete v zahraničí strávit až 12 měsíců za studijní cyklus (12 měsíců během bakalářského, magisterského i doktorského studia).

Co předměty? Nebudu pozadu, až se vrátím? 
Na své hostující univerzitě dostanete rozvrh předmětů, které co nejvíce souvisí s předměty, které byste studovali na TUL, tudíž se vaše studium v zahraničí bude věnovat podobným tématům, akorát v pojetí cizí země. Každá fakulta má určený minimální počet předmětů, které musíte v zahraničí splnit, zbylé, u kterých se vám nezadaří, splníte v Česku. 

Kde se můžu přihlásit?
Na každé fakultě je tzv. koordinátor Erasmu+, o koho se jedná zjistíte na stránkách Erasmu+ vaší fakulty. Koordinátor rozhodne, zda jste vhodný kandidát a zda je pro vás vhodné studovat v zahraničí. K přihlášce přiložíte i motivační dopis v jazyce země, do které chcete vyjet. Nezapomeňte i na strukturovaný životopis.

Pracovní stáže

Nechcete za sebou nechat rozdělané studium? Bojíte se, že byste byli pozadu? Tak vyjeďte na pracovní stáž! Získáte tak unikátní zkušenosti, které budou v životopise vypadat skvěle! Nemusíte řešit známky, vyměňte letní brigádu v Česku za pracovní stáž v zahraničí. Minimální doba výjezdu jsou dva měsíce. 

Nejčastější dotazy

Kde vezmu peníze, když mi za stáž nezaplatí? 
Je pravda, že je většina stáží neplacená, ale Zahraniční oddělení vám opět přispěje na zvýšené životní náklady v zahraničí. Cesta a ubytování tedy z vaší kapsy nepůjde. 

Na jak dlouho můžu vyjet?
Minimální doba jsou dva měsíce, proto je ideální vyjet přes letní prázdniny. Stáž můžete zkombinovat se studijním pobytem, proto je maximální délka za studijní cyklus opět 12 měsíců. 

Kde můžu pracovat?
Pracovat můžete v jakékoliv veřejné nebo soukromé organizaci působící na trhu práce. Náplň práce musí korespondovat s vaším studijním oborem. 

Jak se přihlásím? 
Zajděte za koordinátorem Erasmu+ na své fakultě. Ten vám pomůže s výběrem stáže a poskytne veškeré potřebné informace. K přihlášce budete muset přiložit také sturturovaný životopis a možná i motivační dopis v jazyce země, do které chcete vyjet. S tím vším vám ale poradí koordinátor.

Absolventská stáž 

Nezoufejte, že už máte po studiu, i jako absolvent můžete vyjet do zahraničí! Doba výjezdu na praktickou stáž je po absolvování studia (tzn. stážista nemá v době výjezdu statut studenta, ale vyjíždí již jako absolvent) minimálně dva měsíce, které si můžete prodloužit až na dvanáct. Jako příspěvek dostanete stipendium přibližně na 3 měsíce pobytu (nemusí pokrýt veškeré náklady).

Pozor! Na stáž můžete vyjet do 1 roku od složení Státních závěrečných zkoušek! 

Podmínky absolventské stáže:

  • Stáž musí souviset se studovaným oborem. 
  • Veškerou administraci musíte vyřešit před závěrečnými zkouškami.
  • Na stáž můžete jet do zemí Evropské unie, případně na Island, do Lichtenštejnska či Norska.
  • Stáž se nesmí uskutečnit v institucích EU, organizacích spravujících programy EU a národních diplomatických misích (ambasády, konzuláty) domovské země studenta v zahraničí.
  • Jedná se o práci na plný pracovní úvazek podle předem domluveného pracovního plánu.

V případě zájmu o stáž se prosím obraťte přímo na koordinátorku mobilit: katerina.kolingerova@euda.eu